Az álláshirdetésekről röviden.
Sok cég nem fedi fel mivoltát, mivel a cég nevét olvasva valószínűleg megsokszorozódna az oda jelentkezők száma. Maga területén piacvezető cég keresi... behívnak interjúra, első kérdés: miért pont hozzánk jelentkezett? Erre okos válasz nincs. Tulképp nem tudtad hova jelentkezel, nem mondhatod hogy mert olyan kecsegtető volt... de azt sem, hogy neked minden mindegy, csak dolgozhass, mert akkor meg nem vagy eléggé elhivatott...
Semmit nem tudva a cégről és az állásról is csak nagy körvonalakban hirdető cég azt kéri fizetési igény megjelölésével küldd a pályázatodat. Érdemes egy -tól, - ig határt beírni, mert ugye nem tudva, hogy ez milyen kaliberű cég már ott elbukni, hogy te akkor is ennyit akarsz ha meg tudják adni, ha nem, illetve ha kétszer ennyit is kaphattál volna... az nem ideális. Egy blogolónál olvastam: azt válaszolta ebben a helyzetben: amennyit ő és a munkája a cégnek megér az adott pozícióban... Diplomatikusabb a megegyezés kérdését emlegetni.
Az elvárások között nincs iskolai végzettség és szakmai tapasztalat említve, ám de szerepel a kifogástalan megjelenés... oda kirakatbabát keresnek, akit a vitrinben lehet mutogatni (nézzétek milyen bomba titkárnőm vagy, agya ugyan nincs, de nem is volt elvárás).
Amit kínálunk résznél a következők szerepelnek: fiatalos, lendületes csapat, jó csapatszellem, megérő főnök, jó irodai légkör, stb... jó-jó, de hol marad a versenyképes fizetés, az előrelépési és tanulási lehetőség? Ja, hogy az csak a pályázónak fontos...
Hirdetésbe ugyan nem írhatják bele, de interjún nem tehetnek fel nemre, bőrszínre, vallásra, családi állapotra vonatkozó kérdéseket, mivel azok diszkriminatív jellegűek. Így, ha megkérdezik, és mikor akar gyereket, érdemes óvatosan válaszolni, esetleg felhívni a figyelmet a kérdés diszkriminatív jellegére bár ez esetben az önéletrajzunk azonnal a kukában végzi tudálékosságunk miatt, vagy hazudhatunk is, ha szükséges, de legjobb figyelembe venni, ha nem szimpatikus a hozzáállás, nem kell sajnálnunk a lehetőséget, vannak azért korrekt helyek is.
Végül néhány rövid szösszenet motiváltságunkra való kérdésekkel (idézet Egy álláskereső blogjából):
"Miért dolgozott ennyi évet egy helyen? Talán nem voltak lehetőségei? Nem kellett máshol? vs. Nekünk csak hosszú távban gondolkodó ember kell! Nincs szükségünk vándormadarakra!
Nálunk be kell tagozódni a vállalat életébe! Megvannak a folyamataink, a hierarchiánk! vs. Kreatív munkaerő kerestetik
Mik a karriertervei? vs. pályázó: Osztályvezető szeretnék lenni 2 éven belül. - kérdező: He? Az osztályvezető én vagyok! Talán a helyemre pályázik? vagy: pályázó: én jól érzem magam lótifutiként - kérdező: maga nem motivált!"